Wszystkie

5 zasad projektowania stron i aplikacji

Projekt to kluczowa część powstania stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. To właśnie tutaj jest czas na testy, próby, zbieranie informacji. Dobry projekt to baza, dzięki której finalny rezultat nie tylko ładnie się prezentuje, ale jest bardzo funkcjonalny i przyjazny odbiorcom. Wykonując szkice należy pamiętać o 5 zasadach, dzięki którym twoja strona nabierze smaku oraz charakteru.

1. Hierarchia

Nie oszukujmy się aby projekt spełniał oczekiwania użytkowników ważna jest hierarchia elementów na stronie lub w aplikacji. Każdy użytkownik przywykł już do generalnego układu stron. Oznacza to, że jeżeli będzie chciał znaleźć menu, to będzie go szukał na samej górze strony. Tam też powinien znaleźć się tytuł oraz logo strony. Obecnie tworząc strony mamy podział na wiele sekcji, w tym header, footer, article czy aside. Każdy z nich ma przypisaną rolę i nie jest to czyjś niemądry wymysł. Stosując się do hierarchii strony oszczędzimy naszemu użytkownikowi czasu, który musiałby poświęcić na szukanie np. przycisku menu w stopce footer. Może się to okazać bardzo irytujące, a konsekwencją będzie opuszczenie strony.

2. Prostota

Projekt powinien być przede wszystkim prosty, nie oznacza to oczywiście, że musi być nudny. Chcąc zaspokoić doznania odbiorców strona powinna być nastawiona na użytkownika. Pamiętajmy więc, że wielu z nich korzystając z aplikacji będzie oczekiwało po prostu funkcjonalności, wykonanie danej czynności do których strona lub aplikacja jest przeznaczona. Odpowiedni design to oczywiście istotna część projektu, jednak nie należy poświęcać funkcjonalności na rzecz bajeranckich animacji.

3. Balans

Balans potrzebny jest nam wszędzie, zarówno w życiu prywatnym jak i w zawodowym i to samo odnosi się do projektów graficznych. Należy używać odpowiedniej kolorystyki, która będzie oddziaływać na użytkownika w taki sposób na jakim nam zależy. Nie wolno przesadzać z ilością kolorów, najlepiej ograniczyć się do maksymalnie czterech, pięciu. Dokładnie ta sama zasada dotyczy fontu. Zbyt duża różnorodność, a szczególnie bardzo charakterystycznych czcionek może być dla odbiorcy trudna w odczycie. Zaleca się maksymalnie dwa, trzy fonty na stronę.

4.Spójność

Dobra strona to jak dobry artykuł. Powinna być spójna, mieć wyznaczone sekcje i prowadzić użytkownika od początku do końca. W internecie mamy możliwość przechodzenia z jednej strony na drugą za pomocą linków, dlatego ważne jest aby każda z nich nawiązywała do strony głównej. Można wykorzystać te same kolory, układ stron, identyczne tło czy schemat, aby użytkownik nie czuł się zagubiony.

5. Responsywność

Ostatnia, bardzo ważna dzisiaj cecha stron to responsywność. Coraz więcej z nas w życiu codziennym używa telefonów komórkowych, a pecety stają się raczej narzędziem pracy. Istotne jest więc, aby strona, była odpowiednio zaprojektowana także w wersji mobilnej. Nikt z nas nie lubi kiedy tekst “wylewa” się z ekranu, i musimy scrollować nie tylko z góry na dół, ale także z boku na bok. Każdy dobry designer musi brać pod uwagę jak odpowiednio zaaranżować elementy na stronę mobilną.

Wykonując projekt pamiętaj o swoim osobistym doświadczeniu ze stronami oraz aplikacjami. Zwracaj uwagę, co ci się podoba, co jest wygodne w użytkowaniu, a co przeszkadza i powinno zostać poprawione. Takie obserwacje pozwolą ci zrozumieć jak powinien wyglądać projekt idealny, gdyż to właśnie dzięki niemu strona może osiągnąć prawdziwy sukces.