Wszystkie

Jak używać flexboxa w CSS?

Czym jest? Jak go używać? Czy warto go stosować tworząc strony internetowe? Oto, krótki instruktaż, który z pewnością ułatwi poznanie funkcji flex oraz pokaże jak w przyjemny i łatwy sposób tworzyć strony za jego pomocą.

Co to ten flexbox?

Flexbox to nic innego jak layout, czyli układ strony. Pozwala on na tworzenie kolumn, lub wierszy w określonym kontenerze. Zapisujemy go za pomocą kodu:

display: flex; 

Taki zapis pozwala na tworzenie małych kontenerów, zapisanych w postaci diva, które pojawią się obok siebie w postaci wiersza. Każdy div domyślnie będzie zawierał identyczną szerokość, wpisując się w maksymalny wymiar strony internetowej. Oto przykład, który pozwoli lepiej to zwizualizować:

Zastosowanie i funkcje

Opcja flex posiada w sobie wiele zalet oraz funkcji ułatwiających rozłożenie elementów strony. Pozwala on na zmianę kierunku z wierszy na kolumny, dzięki czemu z łatwością możemy zmienić horyzontalne menu strony przeznaczonej na komputer na wertykalne menu dla opcji mobilnej.

Inną jego zaletą jest możliwość zmiany rozmieszczenia elementów w środku kontenera. Mamy do wyboru kilka opcji, z czego domyślna ustawia divy od lewej do prawej, lub w przypadku kolumny od góry do dołu.

Kolejnym atutem zastosowania funkcji flex jest możliwość dostosowania jej do elementu parent, czyli rodzica, głównego kontenera zawierającego divy jak i każdego pojedynczego diva. W praktyce pozwala to na manipulowanie nie tylko wszystkimi elementami naraz, ale także każdym z osobna.

Zaprzyjaźnij się z funkcją flex

Flexbox to jednowymiarowy system i idealnie sprawdzi się do tworzenia liniowego układu strony. Często stosowany w sekcji header, gdyż można z łatwością przejść z horyzontalnego widoku stosowanego dla komputerów i laptopów do wertykalnego przeznaczonego do wersji mobilnej. Aby dokładniej poznać wszystkie funkcje jakimi dysponuje należy dokładnie prześledzić jego kody. Wymaga to czasu oraz praktyki, jednak jego zastosowanie znacząco ułatwia tworzenia niejednego układu blogów, stron sprzedażowych czy informacyjnych.