Wszystkie

Najważniejsze funkcje JavaScript

JavaScript to język najczęściej używany w branży IT. Jego podstawą jest zwiększenie dynamiki i dodanie interaktywności do strony www. Pozwala kontrolować multimedia, tworzyć animacje i znacząco poprawić funkcjonalność treści. W artykule postaramy się przybliżyć jak funkcjonalny jest JavaScript i które jego elementy są warte uwagi.

Innego typu wariacje

Var jest dobrze znaną zmienną używaną w kodzie JavaScript. Nie jest ona jednak jedyną opcją do wyboru. W wersji ES6 można dodatkowo użyć zmiennych let oraz const. Jako, że wszystkie te słowa sprowadzają się do jednej funkcji różnica polega na ich zasięgu, oraz zmienności. Const zadeklarowany raz nie może zostać zmieniony w późniejszych linijkach kodu. Zarówno let jak i const mają zasięg blokowy, w praktyce oznacza to, że mogą zostać przypisane do jednej funkcji i obracać się tylko i wyłącznie w jej zasięgu.

Spread operator

Kolejną ciekawą funkcją JavaScript jest operator spread, czyli rozłożenie na czynniki pierwsze takich elementów jak array i wydobycie z nich pierwotnych komórek. Zapisujemy go za pomocą wielokropka.

Łańcuchy wielolinowe

Wersja ES6 wprowadza tzw. funkcje łańcucha wieloliniowego, jak można się domyślić po nazwie jest to możliwość zapisania kodu z użyciem tabulatora, czyli zapis w większej ilości linijek niż jedna. Kod należy otworzyć oraz zamknąć znakiem ` `, dzięki czemu wszystko co znajduje się wewnątrz będzie traktowane jako jeden ciąg.

Funkcje typu łańcuchowego

JavaScript posiada wiele funkcji typu łańcuchowego, które potrafią znacznie ułatwić kodowanie. W ich skład wchodzi między innymi zmiana liter na drukowane i odwrotnie, zapisujemy to za pomocą kodów: toLowerCase(), która zwróci łańcuch napisany małymi literami oraz toUpperCase(), gdzie łańcuch zostanie zwrócony z użyciem liter drukowanych.

JavaScript to ciężka do określenia liczba funkcji i wariantów. Chcąc poznać je wszystkie należy się przygotować na długie godziny czytania oraz kodowania, gdyż najlepiej uczyć się poprzez praktykę. Chcąc być na bieżąco należy sprawdzać jakie nowości wprowadza najnowsza wersja każdego języka, są one zawsze nastawione na ułatwienie pracy programistom.